Základní škola a Mateřská škola Postupice

 

VÝROČNÍ ZPRÁVA

 

o činnosti školy ve školním roce 2017-18

 

 

 

OBSAH: a/ Základní údaje o škole

 

                     b/  Přehled oborů vzdělání

 

                     c/  Rámcový popis personálního zabezpečení činnosti školy

 

                     d/  Údaje o přijímacím řízení, o zápisu dětí k povinné školní docházce

 

                     e/  Přehledné údaje o výsledcích vzdělávání žáků

 

                     f/  Údaje o prevenci sociálně patologických jevů a opatřeních k zajištění bezpečnosti žáků a

                          studentů, včetně vyhodnocení jejich účinnosti

 

                     g/  Údaje o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků

 

                     h/  Údaje o aktivitách a prezentaci školy na veřejnosti

 

                     i/  Údaje o výsledcích inspekční činnosti

 

                     j/  Základní údaje o hospodaření školy

 

                     k/  Údaje o zapojení školy do rozvojových a mezinárodních programů

 

                     l/  Údaje o zapojení školy do dalšího vzdělávání v rámci celoživotního učení

 

                     m/ Údaje o předložených a školou realizovaných projektech financovaných z cizích zdrojů

 

                     n/  Údaje o spolupráci s odborovými organizacemi, organizacemi zaměstnavatelů a dalšími                             

                          partnery při plnění úkolů ve vzdělávání.

 

 

a)      Základní údaje o škole

 

     Naše škola se od 1. 1. 2006 jmenuje Základní škola a Mateřská škola Postupice, okres Benešov, se sídlem Školní 153, 257 01 Postupice. Pod tímto názvem se skrývá základní škola, mateřská škola, školní družina a školní jídelna. Základní škola a Mateřská škola Postupice je plně organizovanou školou venkovského typu. IČO 708 92 598. Zřizovatelem je Obec Postupice. Od 1. 1.2001 pracovala jako příspěvková organizace ve složení škola, družina a jídelna, a od 1. 10. 2002 byla k PO připojena ještě Mateřská škola Postupice. Mateřská škola pracuje na odloučeném pracovišti Na Výsluní 203, Postupice. Od 1. 9. 2003 vykonává funkci ředitelky školy Mgr. Miroslava Ottlová.

     Od 1. 1. 2006 zahájila práci Školská rada. V období 2018 - 2020 pracuje ve složení: zástupce zřizovatele Miloslav Půta, zástupce pedagogů Mgr. Michaela Šetková a zástupce rodičů Štěpánka Tůmová. Další základní informace se dovíte na našich stránkách www.zspostupice.cz. Datová schránka má adresu z8zmrbq.

     Jako základní škola jsme žádali Zastupitelstvo obce o výjimku z průměrného počtu  žáků ve třídě. Na škole  jsme měli zapsaných 118 dětí   v osmi  třídách a devíti ročnících. Spojujeme dvě třídy na  prvním stupni. Další dva žáci vykonávají školní docházku podle § 38 školského zákona – plnění povinné školní docházky v zahraničí. Většina dětí je  přespolních, sjíždějí  se k nám z 20 osad. Kapacita školy je 230 žáků. V mateřské škole letos pracovaly tři třídy.  Od 1. 9. 2015 jsme otevřeli malou třídu pro 10 dětí. Ve všech třídách jsme měli zapsaných 58 dětí. Kapacita školky je 60 dětí. Ve dvou odděleních školní družiny bylo zapsáno 59 žáků. Kapacita ŠD je 68 žáků. Školní jídelna vařila 200 obědů denně. Po zrekonstruování má kapacitu 230 strávníků. Od 18. 1. 2016 jsme začali vařit obědy i pro cizí strávníky. Naše škola je zařazena do sítě škol „Rodiče vítáni“.

     Naše škola byla postavena v 50. letech minulého století. Škola  má dva objekty. V prvním se nachází  mateřská škola a ve  druhém základní škola.  Tato budova  tvaru L má přízemí, kde sídlí 2. stupeň a  své kmenové  třídy má v odborných pracovnách češtiny,  jazykové  učebny, dějepisu a fyziky. V mezipatře se nacházejí  místnosti školní družiny a  tělocvična. V prvním patře  najdete kmenové třídy 1. stupně  a odbornou pracovnu  přírodopisu  a zeměpisu, výtvarné výchovy a počítačové  pracovny.  V dalším mezipatře se nachází kmenová třída  1. třídy a vedle školní kuchyňka.  Vybavení pracoven není  sice nejnovější, ale snažíme se nábytek a pomůcky  postupně  obměňovat.

    V červenci a srpnu 2013 se ve škole budovalo. Dotace znamenala změnu vytápění z pevných paliv na plyn, tedy novou kotelnu, nový rozvod a radiátory, výměnu oken a dveří, novou střechu, zateplení celého pláště budovy a navíc přístavbu školní kuchyně, která se realizovala mimo projekt, ale při stavebním ruchu. Celá škola je nově vymalovaná, ve třídách jsou nové obklady. Úpravu prostoru zaznamenala i družina.

I letos jsme se snažili vylepšit prostředí. Vybílily se prostory u vstupu a prostory tělocvičny za 39 450,- Kč, v tělocvičně se také vyměnily se zářivky – 6800,- Kč, údržba venkovního hřiště nás stála 11 858,- Kč,  za ošetření půdních prostor nad tělocvičnou jsme zaplatili 125 917,- Kč, vybavení jedné třídy  nábytkem a počítači nás stálo 107 849,- Kč, nová tabule do učebny přírodopisu 23 190,- Kč a nový nábytek do učebny češtiny 98 108,- Kč. O nové sborovně píši v následujícím textu.

     Budova mateřské školy  má dvě patra. V každém patře je herna, prostor na spaní, jídelna, malá kuchyňka, šatna a sociální zázemí. Přes prázdniny 2012 doznala školka velkých změn. Dotace nám posloužila k tomu, že se změnil systém vytápění z koksu na plyn, tím pádem se změnila kotelna, vyměnily se radiátory. Došlo k zateplení celého objektu, vyměnila se okna, dveře, opravily se balkony a střecha. Třídy se nově vymalovaly. K budově patří venkovní prostor s pískovišti a dětským hřištěm. Letos se zavedl do 3. třídy MŠ videotelefon v hodnotě 31 671 Kč,-.

 

     Také okolí školy  stojí za zmínku. Z boku školy  spatříme velký  pozemek, kde se pěstují  ovocné stromy a 1. i 2. stupeň tam má své záhonky. Částečně jde o pozemek  s parkovou úpravou a lavičkami,

kde se při hezkém  počasí dá také vyučovat a  který hojně využívá školní  družina. Stejně tak i venkovní učebnu, která je za školou. Ta se výborně hodí pro ekologickou výchovu. Pro svůj volný čas mohou žáci využít i pevně  zabudovaný pingpongový stůl a ohniště s lavičkami. Za školou je  také doskočiště pro skok do dálky a velké multifunkční hřiště s umělým povrchem, které využívá škola i veřejnost.

 

      Připomínky  k provozu školy mohou děti vznášet prostřednictvím svých  zástupců  v Radě dětí, která na škole pracuje už čtrnáctým rokem. Do chodu školy se také zapojili rodiče, kteří chtějí být  o škole informováni a  dokážou i pomoci. Scházejí se pravidelně 1x za měsíc ve spolku Záškolák z.s.,  který je  také členem obecně prospěšné společnosti Posázaví. Jak  Posázaví, tak  Záškolák i naše škola se snažíme o rozvoj  regionu, o to, aby děti získaly  k regionu vztah a zůstaly  zde. Pracovníci školy se snaží o dobré postavení školy v regionu a aby škola byla centrem vzdělání i kulturním zázemím obce.

     Přehled nadstavbové práce učitelů, který je obsažen v bodě g/ této zprávy, je hmatatelným dokladem zájmu učitelů o zvýšení kulturní, sportovní i umělecké orientace žáků. Ve všech školních i mimoškolních akcích je skryto mnoho organizační práce učitelů.   

 

Pro školní rok 2017/2018 jsem si stanovila cíle vycházející z dlouhodobé koncepce a strategického plánu: 

            1) Vyměnit vybavení sborovny.

      2)  Zaměřit se na oblasti, které v naší škole vyžadují dle zjištění dotazníku MAP OP  

           VVV zvýšenou podporu – v ZŠ čtenářská gramotnost, v MŠ  - inkluzivní

           vzdělávání - využít šablon – prostředků OP VVV – 2. část projektu.

      3)  Pokračovat v zapojení rodičů do činnosti školy a větší aktivitě třídních učitelů.

      4) Vytvořit příznivé pracovní podmínky nově nastupujícím zaměstnancům.

 

Ad 1) Původně jsem měla na mysli nově vybavit sborovnu a prostory před ní, kde bychom udělali více úložných prostor. Ale z finančních důvodů jsem nakonec akci rozdělila do dvou etap. Jako první jsem zvolila vybavení sborovny. Potřebovali jsme, aby se do sborovny vešlo 7 stolů. Učitelé před koncem roku vystěhovali všechny věci. V červenci pak nastoupili elektrikáři – opravili rozvody elektriky a internetového připojení, malíři, linaři a nakonec byl instalován nábytek vyrobený na míru. Celá akce vyšla na 194 425,- Kč.

Ad 2) Druhým rokem jsme využili projektu EU přes OP VVV Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování - Šablony pro MŠ a ZŠ I.  Sestavili jsme projekt CZ.02.3.X/0.0/0.0/16_022/0004480 Vzdělávání v ZŠ a MŠ Postupice, kde se věnujeme oblastem, které vyšly z dotazníku jako vyžadující podporu. V MŠ dál fungovala pozice chůvy, v ZŠ proběhl čtenářský klub a 5 skupin doučování pro žáky se slabým prospěchem a učitelé ZŠ se vzdělávali.

Ad 3) Mezi tradiční akce s rodiči v ZŠ patří slavnostní zahájení a zakončení roku, jarmarky, Bleší trh, besídka, maškarní, společenský ples, zápis, Pohádkový les, koncert fléten nebo Běh naděje. Třídní učitelé 1. st. připravili pro rodiče a děti zábavné odpoledne se soutěžemi a opékáním buřtů, třídní 9. třídy uskutečnila třídní akci pro rodiče a děti s přespáním ve škole s velkým ohlasem. Totéž nabízela třídní učitelka 8. třídy, ale bez zájmu ze strany rodičů. Do ŠD byli rodiče pozváni na besedu o povolání. Pomoci rodičů využívala i vedoucí turistického kroužku. Letos se žáci 9. třídy zapojili do projektu Nadace K. Janečka nazvaného Jsem laskavec. Pro svůj dobrý skutek si vybrali seniory a připravili pro ně odpoledne plné povídání, učení se, vaření, ale také závěrečného ochutnávání. Akce byla velmi kladně hodnocena. Do MŠ zavítala p. Chmelová na besedu o včelách. Rodiče se mohli účastnit lampionového průvodu, adventního posezení s rodiči, dne dětí spojeného s čarodějnicemi nebo besídek jednotlivých tříd.

Ad 4) Myslím, že tento bod se mi podařilo splnit. Začínající učitelka i učitelka s praxí se u nás cítí dobře. Pozitivně hodnotí, že jsme všichni pohromadě, nikdo se neseparuje, čímž máme možnost si okamžitě předávat informace a řešit věci, že jsou jim ochotni všichni poradit a pomoci a že i jejich názory jsou vyslyšeny. Pokud potřebuje učitel nějaké pomůcky, stačí říct vedení nebo si je se souhlasem vedení obstarat. Obě se velmi dobře zapojily do kolektivu a odvedly velký kus práce. Obě se rozhodly zde zůstat.

 

Pro školní rok 2018/2019 si stanovuji cíle vycházející z dlouhodobé koncepce a strategického plánu: 

            1) Dokončit renovaci prostor před sborovnou.

            2) Dokončit projekt Vzdělávání v ZŠ a MŠ Postupice, vyplnit dotazník, přípravit 

                 projekt Šablony II.

            3) Postupně obnovovat technické vybavení – PC.

            4) Pracovat na úpravě prostor okolo školy a školky (nový plot, vybavení na zahradu)

 

b)      Přehled oborů vzdělání

 

     Letos celá škola pracovala podle Školního vzdělávacího programu pro ZV „Cesta poznání“, vydaného 3.9. 2007. Obor vzdělání podle Klasifikace oborů vzdělání je 79-01-C/01 Základní škola.

 

      c)   Rámcový popis personálního zabezpečení činnosti školy

 

     Na škole pracuje 18 pedagogů včetně ředitelky. Kromě dvou učitelek a dvou asistentek jsou všichni kvalifikovaní. V ZŠ pracuje jedenáct  učitelů, jedna asistentka pedagoga, v MŠ je  zaměstnáno pět učitelek mateřské školy a jedna asistentka pedagoga, v ŠD dvě vychovatelky, z nichž obě pracují i jako asistentky pedagoga, dále jedna ekonomka, jedna vedoucí jídelny a dvě kuchařky,  tři uklízečky a jeden  školník. Jeden učitel, jedna asistentka, jedna učitelka MŠ, vedoucí ŠJ a obě vychovatelky  jsou přijati na  zkrácený úvazek.

 

Pracovníci školy 2017/18

 

ZŠ                                         praxe, úvazek              funkce                             kvalifikace

 

Mgr. Veronika Polanská                   5                     uč. - MD                              VŠ – 1. st.

                                                       1,0 zástup    

      

Mgr. Ivana Kahounová                     7                     uč. - MD                              VŠ – 1. st.

                                                        1,0               

 

Mgr. Lenka Králová                         6                      uč. - RD                               VŠ  - 1.st.

                                                       1,0        

  

PaedDr .Eva Martínková                 33                     uč. 1. tř.                                VŠ - 1. st.

                                                        1,0             Čj, M, Prv, Hv, Pč, Tv  

                              

Šárka Czafíková                              14                    uč. 2. tř.                              SŠ - všeobecné

                                                        1,0             Čj, M, Aj, Pč, Tv                            asistent

 

Jaroslava Pilátová                            36                   uč. 3., 4. tř.                        SŠ - pedagogická

                                                        1,0                 Čj, M, Prv, Pč

 

Mgr. Anna Pelikánová                    23                     uč. 5. tř.                                  VŠ - 1. st.

                                                       1,0         zastupující učitelka pro ZŠ

                                                                              Čj, M, Prv, Vv   

                                                            

Mgr. Pavel Kaška                             4                      uč. 6. tř.                                  VŠ – D

                                                        1,0               D, Z, Vl, Přv, Aj, Tv

 

Mgr. Michaela Šetková                   16                        uč. 7. tř.                    VŠ – Př-Rv, VýchP

                                                        1,0       výchovný poradce, koordinátor EVVO

                                                                                Př, Ch, Pč, Aj

 

Mgr. Gerda Pastorková                   23                     uč. 8.tř.                               VŠ – Čj-Vo-Vz 

                                                        1,0              metodik prevence

                                                                                Čj, Vo, Vz, Pč       

                                       

Mgr.  Miroslava Ottlová                28                        uč. 9. tř.                                VŠ - Čj-Hv

                                                       1,0                   ředitelka ZŠ

                                                                                  Čj, Hv, Pč

 

Mgr. Josef Hanzal                          42                           uč.                                      VŠ - M-Vv 

                                                        1,0                  M, Vv, Nj, Z                                                                          

 

Mgr.  Pavel Fulín                            44                           uč..                                     VŠ -  M-Ztp  

                                                       0,32                  metodik ICT

                                                                                        Inf

 

Bc. Lenka Belejová                         1                            uč.                                        VŠ – M-Z

                                                      1,0                     M, Z. F, Tv

 

Kůstková Dana                              11           asistent pedagoga                           SŠ - oděvnictví

 od 1. 1. 2018                                0,5

 

ŠD

 

Petra Jindrová, DiS.           24                        vychovatelka ŠD                 VOŠ - vychovatelství

                                           0,94 + 0,45         asistent, reedukace                               asistent

 

Iveta Pohorská                    17                          vychovatelka ŠD                  SŠ - vychovatelství

                                           0,55 + 0,3                    asistent                                       

 

 

Kamila Marešová                           27                         uč. 2. tř.                        SŠ - pedagogická

                                                       1,0          zastupující učitelka pro MŠ

 

Bc. Hana Kladivová, DiS.              21                         uč. 1. tř.                    VŠ - vychovatelství

                                                       1,0     

 

Kateřina Vajsarová, DiS.               14                        uč. 3. tř.                        VOŠ – volný čas

                                                       1,0                                                                      asistent                                                   

 

Ludmila Faktorová                         19                             uč.                            SŠ – pedagogická

                                                        1,0

 

Marcelka Nová                               39                             uč.                            SŠ - pedagogická

                                                        0,8  

 

Michaela Votápková                       8                       asistent        SOU - technickohospodářské

                                                        1,0                                                           sociální pracovník

                                             

Provozní zaměstnanci

 

ZŠ      Jana Jíšová                        úvazek  1,0                        ekonomka           

           Václav Gruber                                1,0 + 0,4               školník, topič                   

           Kateřina Brabencová                      1,0                        uklízečka                          

           Dana Kronusová                             1,0                        uklízečka                           

MŠ     Alena Plíhalová                               1,0                        uklízečka                          

ŠJ       Jana Zachová                                   0,7                        vedoucí ŠJ                        

           Miroslava Peterková                       1,0                         kuchařka                          

           Eva Farová                                      1,0                         kuchařka                          

                                          

 

d) Údaje o přijímacím řízení, o zápisu dětí k povinné školní docházce

 

    Všichni žáci 9. ročníku byli přijati na školy nebo učební obory, pouze jedna dívka až po odvolání. Vzhledem k tomu, že si mohli podat přihlášky na dvě střední školy nebo učiliště a velká část žáků toho využila, byli přijati i na dvě školy, ze kterých si následně vybírali. 10 žáků, tj. 67 % , odešlo na střední školy s maturitou, 5 žáků, tj. 33 %, přešlo na učební obory. Viz příloha č. 1.   

      U zápisu do 1. třídy bylo 20 dětí. Zákonní zástupci čtyř z nich požádali o odklad a byl jim udělen.

1.9. 2017  tedy nastoupí do 1. třídy 16 žáků, z nichž jeden bude navštěvovat školu podle § 38.

      Od září 2017 je poslední ročník mateřské školy uzařazen do povinné školní docházky se všemi jejími pravidly. Předškoláků po zápisu do MŠ bude 20.

 

e) Přehledné údaje o výsledcích vzdělávání žáků   

  

       V tomto školním roce jsme vyučovali 118 žáků. V prvním pololetí bylo rozdáno  61 vyznamenání, ve druhém pololetí 59 vyznamenání. Za první pololetí neprospěli tři žáci a ve druhém pololetí neprospěl jeden žák. Za celý školní rok bylo vybráno  17 žáků na pochvalu ředitelky školy a 58 žáků pro odměny  věcné  nebo knižní. Na druhé straně byly uděleny za obě pololetí u pěti žáků druhé stupně z chování, z toho u dvou žáků opakovaně, 25 důtek  ředitelky školy,  21 důtek třídních učitelů a  24 napomenutí třídního učitele. Většinou jde o stejná jména v obou pololetích. Tito žáci nejsou ochotni plnit své povinnosti. Jako cizí jazyk se žáci učí anglický jazyk od 3. třídy a německý jazyk od 7. třídy. Letos jsme měli integrováno v běžné třídě 29 dětí s podpůrnými opatřeními, pro 17 z nich jsme vypracovávali IVP. Sedmi z nich pomáhal asistent pedagoga. Výsledky vzdělávání pro 1. i 2. stupeň a přehled výchovných opatření viz příloha č.2.

      Pro žáky 2. a 3. třídy jsme zajistili výuku plavání. Lyžařský výcvikový kurz se letos konal  předposlední týden v lednu v Herlíkovicích. Pro budoucí prvňáčky připravujeme projekt „Škola nanečisto“, kde se v 6 lekcích seznámí s děním ve škole. Ve škole se děti  mohou zapojit do „Klubu čtenářů“ a objednávat nové knihy. V souvislosti s otevřením nového hřiště byla zopakována 26.5. 2018 akce „Turnaj pro bývalé žáky školy ve volejbale“.

     Dosažené výsledky na konci 1., 2. a 3. vzdělávacího období (tj. 3., 5. a 9. třída) jsme ověřili srovnávacími testy Kalibro.

 

3. třída:  předmět          počet žáků      úspěšnost         úspěšnost               úspěšnost

                                         škol ČR         škol ČR       vesnických škol      ZŠ Postupice

                český jazyk          2395             61,6 %            59,2 %                  60,5 %    nejlepší 83,3 %

                                                                                                                                      nejhorší 47,5%

                matematika          2422                38,2 %             36 %                 31,3 %    nejlepší 61,9 %

                                                                                                                                       nejhorší 14,6 %

               anglický jazyk         1527             61,9 %           59,5  %                 65,8 %    nejlepší 84,7 %

                                                                                                                                        nejhorší 51,7 %

 

5. třída:  předmět          počet žáků      úspěšnost         úspěšnost               úspěšnost

                                         škol ČR         škol ČR       vesnických škol      ZŠ Postupice

                český jazyk        4150             66,5 %                65,1 %                  56,9 %   nejlepší 78,2 %

                                                                                                                                       nejhorší 17,9 %

                matematika        4159              37,5 %               35,7 %                  19,7 %   nejlepší 38,6 %

                                                                                                                                       nejhorší 9,1 %

               anglický jazyk     3567              68,4 %               67,3%                   64,4 %   nejlepší 77,9 %

                                                                                                                                        nejhorší 39 %

 

9. třída:  předmět      počet žáků     úspěšnost        úspěšnost             úspěšnost               úspěšnost

                                     škol ČR        škol ČR     základních škol    vesnických škol      ZŠ Postupice

                český jazyk    2770           56,8 %            55,7 %                 54,8 %                     51,7 %  

                                                                                                                                       nejlepší 69,2 %

                                                                                                                                       nejhorší 33,7 %

                matematika    2757           40,4 %            38,8 %                 40,2 %                     31,9 %   

                                                                                                                                       nejlepší 47,4 %

                                                                                                                                       nejhorší  17,3 %

               anglický jazyk  2468           62,9 %               61,5 %                61 %                     53,8 %   

                                                                                                                                       nejlepší 61,4 %

                                                                                                                                       nejhorší  44,6 %

          pozn.: testy píší dohromady základní školy a odpovídající ročníky gymnázia.

 

f/  Údaje o prevenci sociálně patologických jevů a vyhodnocení Preventivního programu

 

            Základní i mateřská škola má zpracovaný Preventivní program, na který dohlíží metodik prevence Mgr. Gerda Pastorková. Spolupracuje s ředitelkou školy, výchovným poradcem i ostatními vyučujícími. Témata z oblasti prevence patologických jevů jsou začleněna do Školního vzdělávacího programu. O nebezpečí těchto jevů se žáci dozvídají také z přednášek, exkurzí, besed, mediálních programů. Některé akce si škola organizuje sama, při některých spolupracuje s cizími subjekty. Žáci 7. ročníku se v rámci Výchovy k občanství účastní projektu EUDAP 2 – Unplugged. S žáky jsou nacvičovány modelové situace chování v oblasti prevence sociálně patologických jevů. Všichni žáci absolvovali specifickou prevenci – ve výuce, při exkurzích, na školních výletech. Škola přispívá k smysluplnému využití volného času žáků širokou nabídkou zájmových útvarů, pořádáním různých sportovních i společenských akcí.

            K přednostem školy patří menší počet žáků, který umožňuje případné patologické jevy včas zachytit a při jejich odstraňování spolupracovat s rodinou i dalšími žáky. Ve škole funguje Schránka důvěry, metodik prevence i výchovný poradce mají vypsané konzultační hodiny pro žáky i veřejnost a každý týden se scházejí zástupci Rady dětí s paní ředitelkou. Žáci celé školy jsou neustále v kontaktu, poznávají se a dokážou si pomoci. Třídní učitelé okamžitě kontaktují rodiče při podezření, že se žákem není vše v pořádku. Při opakovaných výchovných problémech se žákem je svolána schůzka, které se účastní dotyčný žák, jeho rodiče, ředitelka školy, metodik prevence, výchovný poradce a třídní učitel.

            Metodička prevence se pravidelně účastní schůzek s okresním metodikem prevence, popř. dalších školení. Získané informace jsou předávány na pedagogických radách, provozních poradách, na nástěnce ve sborovně a na chodbě.

            V tomto školním roce jsme vyučovali 118 žáků. V prvním pololetí bylo rozdáno 61 vyznamenání, ve druhém pololetí 59 vyznamenání. Za první pololetí neprospěli tři žáci a ve druhém pololetí neprospěl jeden žák. Za celý školní rok bylo vybráno 17 žáků na pochvalu ředitelky školy a 58 žáků pro odměny věcné nebo knižní. Na druhé straně byly uděleny za obě pololetí u pěti žáků druhé stupně z chování, z toho u dvou žáků opakovaně, 25 důtek ředitelky školy, 21 důtek třídních učitelů a 24 napomenutí třídního učitele.

            V prvním pololetí jsme řešili tyto problémy: 1x údajná šikana (chlapec z 1. ročníku si vše vymyslel), 2x vztahové problémy (mezi žáky 3. a 4. roč., v 1. ročníku), 1x problém žák-učitel (Schránka důvěry), 1x záškoláctví (7. roč.), 1x krádež (4. roč.), 1x ničení školního majetku (nikdo nebyl dopaden), 1x údajná kyberšikana (jednalo se spíše o neopatrnost žákyně 5. roč.).

            Akce uskutečněné během prvního pololetí: exkurze – I. stupeň (31. 10., 7. 11., 24. 11., 30. 11.), exkurze – II. stupeň (12. 10., 19. 10., 31. 10., 10. 11., 28. 11.), preventivní program o drogách a jejich nebezpečí (14. 11. p. Malušek – Policie ČR), návštěva Podblanického ekocentra Vlašim (8. a 9. roč.), Pohádková noc ve škole (1. 12., 1. – 3. roč. a 9. roč.), Vánoční besídka (21. 12., 1. – 9. roč.), Vánoční nadílka (22. 12., 1. – 9. roč.), LVK (15. – 19. 1., 6. – 9. roč.), Den ředitelky (uskutečnilo se na začátku února, 1. – 9. roč.).

            Ve druhém pololetí se řešily následující problémy: 1x podezření na týrání žáka 1. ročníku ze strany matky (neprokázalo se), 1x vztahové problémy (mezi žákyněmi 6. ročníku), 1x vyšetřování dvou žáků 2. stupně v souvislosti s podezřením na kouření v budově školy (neprokázalo se).

            Akce uskutečněné během druhého pololetí v rámci preventivního působení na žáky: exkurze – I. stupeň (24. 4., 2. 5., 16. 5., 22. 6., 26. 6.), exkurze – II. stupeň (24.-25. 5., 6. 6., 14. 6.), preventivní program k poskytování první pomoci (1. stupeň – Helpík – školní + krajské + celostátní kolo (12. 4., 3. 5., 25. 5., 12. 4. – 7. + 8. roč. přednáška), Podblanické ekocentrum Vlašim (11. 4. – 1. + 2. roč., 9. 5. – 3. a 4. roč., 21. 5. – 6. + 7. roč.), Anglické divadlo (15. 2. – 1.-6. roč.), Noc s Andersenem (23. 3. školní družina), projekt Veselé zoubky (28. 3. – 1. roč.), plavecko-běžecké závody (okresní + krajské kolo, 11. 4., 30. 5.), Středočeský taneční pohár (okresní + krajské kolo, 20. 4. + 24. 5.), Mc Donald´s Cup (oblastní + okresní kolo, 23.4., 3. 5.), Síla lidskosti – dokument o N. Wintonovi (27. 4. – 7. + 8. roč.), Pohádkový les (28. 4.), naučná stezka Špulka (10. 5. – 8. + 9. roč.), Pohár rozhlasu (10. 5.), volejbalový turnaj (10. 2., 20. 3., 15. 4., 27. 4.), výchovný koncert (14. 5. – 1.-9. roč.), Den dětí – návštěva Multikina Hostivař (1. 6. – 1.-9. roč.), projekt Strážci památek 2018 (6.-8. 6. – žákyně 9. roč.), závěrečné školní výlety (všechny ročníky), přednáška k volbě povolání (pí Matušková, 20. 6. – 8. roč.), akce pro rodiče (15. 6., 20. 6.), výchovný program „Dravci“ (21. 6. – 1.-9. roč.), volejbalové soustředění (21.-24. 6.), Den ředitelky (14. 2. + 25. 6. – 1.-9. roč.), Běh naděje (27. 6. žáci školy + veřejnost).

            Metodička prevence se zúčastnila obou schůzek s okresním metodikem prevence (14. 12. a 30. 5.) a školení POKOS (21. 3.).

 

g)  Údaje o DVPP

 

     Letos  jsme absolvovali 30 školících akcí pro jednotlivé učitele i pedagogický sbor. Jedno školení bylo odvoláno v poslední chvíli pro malý počet přihlášených účastníků. Dvě asistentky si dostudovávaly školení v Dyscentru na požadovaných 40 hodin kurzů, aby mohly pracovat v rámci reedukace nebo předmětu speciálně pedagogické péče s žáky s podpůrnými opatřeními. Tématy školení byly efektivnější metody výuky v jednotlivých předmětech, práce v Tv, žáci s PO, práce metodika prevence a výchovného poradce, legislativa a účetnictví. Z projektu Šablony jsme absolvovali dvě školení pro celý pedagogický sbor.

 

h) Údaje o aktivitách a prezentaci školy na veřejnosti

 

     Letos do  aktivit školy patřily převážně exkurze v rámci pokusného ověřování projektu, vzdělávací pořady, přednášky, soutěže vědomostní i sportovní. Akce malé pro jednu třídu, ale i velké pro děti, učitele, rodiče a veřejnost jako Vánoční den, Maškarní a Školní ples, Turnaj pro bývalé žáky školy nebo Běh naděje. Seznam naší  práce viz příloha č.3. 

    Významnou činností byla vzájemná pomoc druhým formou zapojení se do různých charitativních akcí. Zorganizovali jsme Běh naděje, kdy vybrané příspěvky slouží jako finanční zdroj pro výzkum rakoviny. Pomohli jsme také Fondu Sidus. Děti se zapojily do Tříkrálové sbírky nebo si koupily kytičku proti rakovině. Nadace Karla Janečka vymyslela projekt „Jsem laskavec“, do kterého se zapojila 9. třída a postarala se o seniory.

    

Úspěchy:

Atletická všestrannost 1. st. okres – 3. místo – M. Stránský (4. dálka, 2. míček)

                                                         4. místo - A. Charvátová (4. dálka, 3. míček)

                                                          8. místo – Š. Šmídová

                                                          9. místo – L. Košumberský (3. dálka)

                                                         10. místo – M. Konšel (3. dálka)

                                                           6. místo míček – N. Koukalová

Pohár rozhlasu okres 2. st. – 1. místo – M. Řezníček (ze 102 závodníků)

                                                               (10. 60m, 3. 1000m)

                                              1. místo – N. Šimánková (ze 104) (4. 60m, 3. míček)

                                              3. místo – O. Povejšil (ze 107) (5. 60m, 6. dálka)

                                              6, místo – štafeta 4x60m – N. Šimánková, V.

                                                              Tokárová, H. Bořkovcová, K. Říhová

 

Sálová kopaná – družstvo 4. místo, jako nejlepší střelec vyhlášen L. Nádvorník

Mc Donalds Cup – oblast – 3. místo, okres - 8. místo

Florbalový turnaj O neveklovský měšec – 9. místo

Vybíjená děvčat okres – 4. místo

Okresní přebor žactva ve volejbalu – 4. místo

Volejbalový turnaj dívek Vlašim – 5. - 6. místo

Ámosovi bratři – 7. místo

 

Plaveckoběžecké závody okres – 1. místo – M. Řezníček – postup do kraje – 8. místo

                                                      3. místo – Z. Pokorná – postup do kraje

 

Aranžerská soutěž – 9. místo – L. Stará, A. Šteigerová, L. Mistolerová

Strážci památek 2018 – 3. místo – D. a V. Zhorné, K. Kakosová, K. Buřičová

Olympiáda v Čj – okres – 26. místo – L. Mistolerová

 

Taneční pohár okres – 1. místo – V. Jurníčková, Z. Pokorná - – postup do kraje- čestné uznání

                                    2. místo – D. Dvořáková, V. Tokárová - – postup do kraje

                                    3. místo – taneční kroužek

 

Helpík – zdravotnická soutěž – kraj – 3. místo – D. Kůstková, K. Tomisová  – postup do národního kola –  

                                                             8. místo (ze 32)

                                                             4. místo – A. Charvátová, G. Šporerová –  postup do národního kola

                                                          – 24. místo (ze 32)

 

    Velice významnou součást školního života tvořila mimoškolní činnost. Nabídli jsme žákům 19 kroužků, které vedli učitelé, ale i příznivci školy. Volný čas v nich trávilo 74 % dětí. Už čtvrtým rokem pracuje také na naší škole pobočka ZUŠ Vlašim. Děti se můžou přihlásit na hru na elektrické varhany a kytaru. O nástroje mělo zájem 8 žáků. Vyučovala je paní učitelka M. Gexová. Třetím rokem se nabídka rozšířila o pobočku taneční skupiny Dancing crackers, která se zabývá moderními tanečními styly. Tancovalo v ní 12 žáků a vedl je J. Havelka.

 

  1. Seminář Čj pro 9. tř.                        M. Ottlová          

  2. Seminář M pro 9. tř.                        J. Hanzal              

  3. Počítače 2. – 5. tř.                            P. Fulín                                       

  4. Sportovní kroužek 1. – 2. tř.            P. Kaška                                      

  5. Míčové hry 3. – 5. tř.                       P. Kaška                                      

  6. Volejbal začátečníci od 4. tř.           J. Jíšová                                      

  7. Volejbal pokročilí                            J. Jíšová                                      

  8. Florbal  2. - 5. tř.                             O. Kotík                                      

  9. Florbal 6. – 9. tř.                              P. Kaška                                     

10. Flétny                                               M. Ottlová                                   

11. Taneční kroužek 1. – 3. tř.               M. Šetková                                  

12. Taneční kroužek 4. – 6. tř.               M. Šetková                                  

13. Keramika 4., 5. tř.                            A. Pelikánová                               

14. Šikovné ručičky 1. – 2. tř.                Š. Czafíková                               

15. Šikovné ruce  3. – 4. tř.                    Š. Czafíková                                

16. Dyskroužek                                      Š. Czafíková                                

17. Turistický kroužek                           P. Jindrová                                 

18. Kroužek angličtiny 1.- 3. tř.             J. Pokorný                            

19. Kroužek angličtiny 4.- 5. tř.             J. Pokorný                              

 

i) Údaje o výsledcích inspekční činnosti

 

Ve školním roce 2017/18 nebyla provedena žádná kontrola ČŠI.

 

j) Základní údaje o hospodaření školy

 

Náklady (v tisících):                                       Hlavní činnost        Hospodářská činnost

                          spotřeba materiálu                         1.095,782                   81,74

                          spotřeba energie                               542,627                   14,484

                          opravy a udržování                            76,870               

                          ostatní služby                                   358,706                   

                           mzdové náklady                           8289,712                    28,968

                           zákonné sociální pojištění            2.774,960                    9,852

                           zákonné sociální náklady                183,358                    0,579

                           jiné soc. pojištění                              32,980                     0,135

                           odpisy dlouhodobého majetku:      110,855                  

                           ostatní finanční náklady                     9,102

                            náklady z drobného dl. majetku:   585,589                     4,828

                                                                ______________________                    __ 

                                                                              14.060,541                 140,586

Náklady celkem:     14.201,127                                                

 

Výnosy (v tisících):

                          tržby za vlastní výrobky                  784,284                   144,840

                          tržby z prodeje služeb                     183,390

                          z transferů (provozní dotace)     13.130,252

                          jiné ostatní výnosy                              0,324

                          z pronájmu                                                                        44,321

                                                               ___________                                    ______            

                                                                              14.098,250                   189,161

                                                                        

Výnosy celkem:  14.287,411                                                  

 

Škola hospodařila s kladným hospodářským výsledkem 86,284 tis. Kč

Nedílnou součástí této výroční zprávy je kompletní účetní uzávěrka za rok 2017 viz příloha č.5.

 

k/  Údaje o zapojení školy do rozvojových a mezinárodních programů

 

     Škola je zapojena do národního programu „EUDAP 2“, který mapuje patologické jevy a jejich vývoj. Celý rok je škola zapojena do projektu „Ovoce do škol“.

     Letos jsme pokračovali s projektem EU přes OP VVV Podpora škol formou projektů zjednodušeného vykazování - Šablony pro MŠ a ZŠ I.  Sestavili jsme projekt CZ.02.3.X/0.0/0.0/16_022/0004480 Vzdělávání v ZŠ a MŠ Postupice, kde se věnujeme oblastem, které vyšly z dotazníku MAP jako vyžadující podporu. V MŠ jsme zřídili pozici chůvy, v ZŠ proběhl čtenářský klub a 5 skupin doučování pro žáky se slabým prospěchem a učitelé ZŠ se vzdělávali. Do rozpočtu projekt přinese 412 300,- Kč.

     Celý rok jsme se také věnovali projektu „Vzdělávací programy paměťových institucí do škol“ – pokusné ověřování. 1. i 2. stupeň vyjížděl na exkurze do muzeí a památníků, kde navštěvoval vzdělávací pořady. Uskutečnili jsme 18 akcí, z toho jednu dvoudenní. Pro žáky bylo vše díky projektu zadarmo. Všechny akce stály 241 963,- Kč.

 

l/  Údaje o zapojení školy do dalšího vzdělávání v rámci celoživotního učení

 

     Celoživotní učení představuje vzdělávací systém, který by měl každému člověku poskytovat možnosti vzdělávat se v různých stádiích svého života v souladu s jeho možnostmi, potřebami a zájmy. Celoživotní učení chápe veškeré učení jako nepřerušenou kontinuitu „od kolébky do hrobu“. Vysoce kvalitní základní a všeobecné vzdělávání pro všechny, od nejútlejšího dětství, je jeho základnou. Mělo by zajistit, že se člověk „naučí učit se“ a že bude mít k učení pozitivní postoj. Proto se snažíme naplňovat kompetence k učení a tím vytvořit pro žáky příznivé podmínky do další části života.

 

m/ Údaje o předložených a školou realizovaných projektech financovaných z cizích zdrojů

 

     Kromě provozních prostředků od zřizovatele a účelově vázaných prostředků získaných v rámci rozpočtů Středočeského kraje jsme získali finance ze zdrojů EU v rámci projektu Šablony pro MŠ a ZŠ I.  Jde o částku 412 300,- Kč.

 

n/  Údaje o spolupráci s odborovými organizacemi, organizacemi zaměstnavatelů a dalšími                             

      partnery při plnění úkolů ve vzdělávání.

 

     Odborová organizace na škole nepracuje. Partneři, se kterými spolupracujeme jsou: Obec Postupice, Sokol Postupice, Dobrovolní hasiči Postupice, Klub seniorů Postupice, Plavecká škola Benešov, Policie ČR Benešov a Vlašim, K centrum Benešov, MÚ Benešov a Vlašim, Hasiči Benešov, Helpík z.s., firma Nestlé, skupina Pernštejni, Ekocentrum Vlašim, Kalibro, Okresní soud Benešov, Unicreditbank Benešov, Posázaví o.p.s.,  PPP Benešov, SPC Benešov, střední školy – SPŠ Vlašim, SOU a SOŠ Vlašim, OA Vlašim, Gymnázium Vlašim, Gymnázium Benešov,  SZeŠ Benešov, ISŠT Benešov, SOU J. Nohy Benešov, EA Neveklov.

 

 

Výroční zpráva byla projednána a schválena na poradě 28.8. 2018.

Výroční zpráva včetně příloh je k nahlédnutí v ředitelně.